کودک

8 علت گریه نوزاد و بررسی دلایل آن

گریه‌ نوزاد دلایل مختلفی دارد که با داشتن دانشی فراوان به راحتی می‌توانید متوجه این دلایل شوید و در صدد رفع آن بربیاید. از دلایل گریه نوزاد می‌توان به گرسنگی، خستگی، بیماری، دردهای جسمانی، نیاز به لمس و نوازش، کولیک و قلنج اشاره کرد و هر  کدام از اینها به شکلی خاص هستند که نشان‌ دهنده یکی از دلایل گریه نوزاد می‌باشد.

 فرزند شما از هر نظر به شما وابسته است و شما به او غذا و امنیت می‌دهید و محیطی گرم و آرامش بخش را برای او رقم می‌زنید. گریه نوزاد همیشه به معنای بودن مشکل نیست گاهی نوزاد با گریه کردن می‌خواهد با شما ارتباط بگیرد و از این طریق توجه و مراقبت شما را طلب می‌کند.

گاهی برطرف کردن تمام نیازهای کودک برای شما سخت خواهد بود اما هرچه او بزرگ‌تر شود، از روش‌های مختلف دیگری مثل تماس چشمی، تولید صداهای مختلف و لبخند زدن برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند؛ پس فراموش نکنید که گریه نوزاد همیشگی نیست. اگر گریه‌های متوالی نوزادتان شما را عاصی کرده، صبور باشید. بعد از ۴ ماهگی می‌توانید منتظر شنیدن صدای دیگری باشید

آنچه درباره گریه نوزاد می خوانید

گریه میکنم چون گرسنمه

گریه نوزاد بخاطر گرسنگی

گرسنگی متداول‌ترین علت گریه‌ نوزاد است،‌ مخصوصا اگر تازه متولد شده باشد. هرچه کودک شما کوچک‌تر باشد، احتمال گرسنگیِ او و در نتیجه احتمال گریه کردنِ او بیشتر است. دلیل این گرسنگی‌های سریع و زیاد، کوچک بودن حجم معده‌ی فرزند شماست اگر نوازدتان از سینه شما تغذیه می‌کند هز زمانی که گرسنه می‌شود باید به او شیر دهید حتی اگر به تازگی شیر خورده است به این روش تغذیه واکنشی می‌گویند. هر زمان که کودک شما سیر شود سینه شما را رها می‌کند و از این طریق می‌توانید متوجه شوید که نیاز کودک برطرف شده است.

اگر اولین بار است که مادر شدن را تجربه می‌کنید حتما میدانید که حس مادر شدن چقدر لذت بخش و شیرین است و با هیچ حسی قابل مقایسه نیست اما مادر شدن سختی‌ها و نگرانی‌های خاص خودش را دارد و یکی از مهمترین نگرانی‌ها تغذیه نوزاد است. امروزه توصیه می‌شود به نوزادان، حتی نوزادی که شیر خشک می‌خورند، هر زمان که خودشان خواستند غذا دهید و برای دادن غذاهای جامد به آن‌ها تا زمانی که چهار تا شش ماهه شوند، صبر کنید

گریه می‌کنم چون خسته ام

بهانه گیری نوزاد

گاهی علت گریه نوزاد نداشتن خواب خوب و کافی است، مخصوصا اگر بیش از حد خسته باشد. هرچه نوزاد کوچک‌تر باشد نشانه‌های خواب‌آلودگی و نیازِ او به استراحت در او ظریف‌تر است و تشخیص دادن آن هم سخت‌تر می‌باشد. معمولا چند هفته‌ای طول می‌کشد که شما این نشانه‌ها را کشف کنید. ایجاد سر و صدا و گریه به دلایل بی‌اهمیت، خیره شدن به فضا و محلی نامشخص یا ساکت بودن و ساکت ماندن، بعضی از راه‌هایی است که نوزاد با انجام آن به شما این پیغام را می‌دهد که نیاز به استراحت دارد. 

داشتن یک خواب شبانه کامل برای کسانی که تازه پدر و مادر شده‌اند بسیار دشوار است. انتظار خواب شبانه کامل برای نوزادان، غیرواقع بینانه و برای کودکان مضر است. بعد از سن ۲ تا ۴ ماهگی کودکان می توانند سرتاسر شب را بخوابند. برای مشاهده سایر محصولات خواب کودک به سایت ما مراجعه فرمایید.

گریه میکنم چون قلنج کردم و نیاز به مراقبت دارم

نوزاد

اگر گریه نوزاد زیاد است اما درعین حال از لحاظ ظاهری سالم است، احتمال دارد که به قولنج نوزادی یا کولیک مبتلا شده باشد که با نشانه‌هایی شبیه به مشت کردن دست و یا کشیدن زانوها به سمت بالا و سرخ شدن از شدت گریه مشکلش را نشان دهد. علت گریه‌ نوزاد مشخص نیست. این موضوع در نوزادان بسیار رایج است و بسیاری از دانشمندان معتقد هستند که این بخشی از فرایند طبیعی رشد است.

 برخی کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که گاهی علت گریه‌ نوزاد به مشکلات شکمی ربط دارد. مشکلاتی مانند گاز معده، یبوست و رفلاکس معده است که نوزاد را بی‌قرار می‌کند. بالا آوردن نوزاد میتواند به دلیل سازگار نبودن مواد تشکیل دهنده شیر مادر یا شیر خشک باشد و نباید خیلی نگران شد و موضوع را بزرگ کرد چون این مسئله در بیشتر نوزادان رایج است.

گریه میکنم چون نیاز به اغوش و توجه دارم

توجه به نوزاد

نوزاد برای اینکه احساس آرامش و امنیت کند نیاز به آغوش و نوازش مادر و پدر خود دارد تا گریه‌اش آرام بگیرد. زمانی که نوزاد بی‌قرار است می‌توانید با بغل گرفتن و حالتی تاب گونه او را تکان دهید تا حواس نوزاد را پرت کنید. اگر برای مدت زمان زیادی نوزاد باید در بغل پدر و مادر باقی بماند، می‌توان از آغوشی‌های مخصوص نگهدارنده استفاده کرد. نوزاد به صدای قلب مادر، گرمای بدن او و بوی او نیاز دارد تا آرام شود.

 از موارد دیگر علت گریه نوزاد می‌توان به استرس جدایی از مادر اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که کودکان دائماً در معرض استرس هستند اما نه همان نوع استرسی که ما می‌شناسیم، بلکه استرسی مثل اضطراب جدایی نوزاد از مادر را تجربه می‌کنند. مثل استرس بیرون رفتن مادر از اتاق، استرس اینکه نوزاد نتواند صورتش را از آفتاب بپوشاند و استرس اینکه کسی نباشد تا پوشک خیسش را عوض کند. و در آغوش گرفتن و توجه به نوزاد این استرس را از او دور می‌کند و به او آرامش می‌دهد.

گریه میکنم چون کولیک دارم

کولیک و علائم آن

نوزادی که بدون هیچ دلیلی شروع به گریه میکنند و با هیچ کدام از مسائلی که بالا اشاره کردیم آرام نشدند، میتوانید کولیک نوزاد را جز نگرانی‌هایتان قرار دهید. خبر خوب این است که کولیک کودکان برای همیشه ادامه پیدا نمی‌کند. بیشتر از سن دو تا سه هفتگی نوزاد شروع می‌شود، در شش هفته به اوج خود می‌رسد و بطور معمول بعد از 10 تا 12 هفته شروع به کم شدن می‌کند. در سه ماهگی بیشتر کودکان مبتلا، بطور معجزه آسایی درمان می‌شوند. کولیک ممکن است بطور ناگهانی متوقف شود و یا به تدریج کم شود. در این میان کمی اطلاعات و صبر زیاد به شما کمک می‌کند که تا زمانی که طوفان از بین برود دوام بیاورید.

علائم و نشانه های کولیک در نوزادان

  • هر روز در یک زمان مشخصی معمولا نزدیک عصر و اوایل شب شروع به گریه می‌کنند.
  • گریه نوزاد بدون هیچ دلیلی شروع می‌شود.
  • کودک ممکن است پاهایش را به بالا حرکت دهد، مشت کند.
  • کودک اغلب چشمانش را می بندد یا کاملا باز می‌کند.
  • حتی ممکن است نفسش را برای مدت کمی نگهدارد.
  • فعالیت روده ممکن است افزایش پیدا کند، گاز معده دفع کند و یا بالا بیاورد.

غذا خوردن و خوابیدن با گریه مختل می‌شود، کودک به شدت به دنبال سینه مادر می‌گردد ولی بلافاصله بعد از شروع مکیدن آن را پس می‌زند، فقط برای چند لحظه به خواب می‌رود تا بیدار شود و فریاد بزند

گریه میکنم چون دما مناسب نیست

دمای بدن نوزاد

یکی از علت گریه نوزاد می‌تواند سرما یا گرمای غیرعادی اتاق باشد. عموما متخصصان پیشنهاد می‌کنند که دمای اتاق باید چیزی بین 68 تا 72 درجه فارنهایت باشد که برابر با 20 تا 22 درجه سلسیوس می باشد. برای اتاق نوزاد حتما یک دماسنج تهیه کنید تا تعادل دما را حفظ کنید. در زمستان که یک وسیله گرمایی در خانه روشن است، بهتر است نوزاد علاوه بر لباس‌های زیر یک لباس بیشتر هم داشته باشد.

مراقب باشید بیش از حد به تن او لباس نپوشانید؛ همین موضوع باعث احساس گرمای بیش از حد می‌شود. به عنوان یک قانون کلی به یاد داشته باشید که نوزاد نیاز به یک لایه لباسِ اضافه‌تر نسبت به شما دارد. از ملافه‌های نخی و پتوهای سلولزی به عنوان پوشش در محل خواب کودک خود استفاده کنید.

اگر شکم نوزاد بیش از حد گرم بود، پتو یا ملافه‌ای را که روی او کشیده‌اید بردارید و اگر سرد بود به راحتی پتو یا ملافه را روی او بکشید. اگر از کیسه‌ی خواب استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که برای این فصل مناسب است و اندازه‌ی آن به شکلی است که کودک در آن احساس راحتی می‌کند.

گریه میکنم چون پوشکم کثیف شده

علت گریه نوزاد

 یک از علت گریه نوزاد میتوان به خیس شدن پوشک نوزاد اشاره کرد. بچه‌ها هر بار که ادرار یا مدفوع می‌کنند حداقل هر دو تا سه ساعت یک بار نیاز به تعویض پوشک خود دارند. تعداد دفعات نیاز به تغییر پوشک در کودک به میزان حساسیت پوست او نیز بستگی دارد. پوست برخی از نوزادان بسیار لطیف است و ممکن است هر بار که ادرار نمودند به پوشک جدیدی احتیاج داشته باشند تا پوست آنها قرمز و زخم نشود.

 تعویض پوشک نوزاد بدون فوت وقت بسیار مهم است تعویض کمتر پوشک ممکن است منجر به عفونت‌های مخمری و جوش‌های پوشکی شود. پوشک کم رطوبت ممکن است نشان دهنده کمبود آب بدن نوزاد باشد و پوشک های که به مقدار کمی آغشته به مدفوع هستند ممکن است در اثر یبوست ، کمبود شیر یا سایر مشکلات گوارشی ایجاد شود.

 طی چند روز ابتدایی پس از زایمان، به طور کلی تعداد پوشک‌هایی که آلوده می‌شوند هر روز بیشتر از قبل می‌شود. تا پنج روزگی، کودک ممکن است روزانه حدود شش بار ادرار کند و روزانه حدود سه مدفوع یا بیشتر داشته باشد. طی چند هفته اول ، ممکن است یک نوزاد تازه متولد شده به 10 تا 12 پوشک در روز نیاز داشته باشد

گریه میکنم چون نمیتونم بخوابم

بی خوابی نوزاد

نوزاد را بر روی بازو گذاشته و به آرامی تکان دهید، باعث آرامش نوزاد می‌شود. نوزاد وقتی بیش از حد تحریک شده باشند که علائم آن تنفس سریع، تغییر رنگ پوست، حرکات متشنج و چرخاندن سر و عدم نگاه کردن به شماست و گریه می‌کنند، پس با حذف یا کاهش محرک‌های زیر به او کمک کنید آرام گیرد. دمای بدنش را چک کنید تا از نداشتن تب نوزاد مطمئن شوید.

کودک خود را در گهواره یا تختخواب قرار دهید، خواب آلود اما بیدار باشد. هنگامی که مراحل خواب نوزاد را انجام دادید اتاق را ترک کنید. اگر نوزاد شما شروع به گریه کرد، چند دقیقه صبر کنید، سپس وارد اتاق شوید تا او را بررسی کنید. میزان زمانی که صبر می‌کنید تا وارد اتاق شوید به شما و نوازادتان بستگی دارد. شما ممکن است بین ۱ تا ۵ دقیقه صبر کنید.

 وقتی دوباره وارد اتاق نوزاد خود شدید سعی کنید او را تسلی بدهید. اما او را از جایش بلند نکنید و بیش از دو یا سه دقیقه کنار او نمانید، حتی اگر هنگام ترک نوزاد او هنوز گریه می‌کند. دیدن صورت شما برای او کافی است تا مطمئن شود که شما نزدیک او هستید و در نهایت می‌تواند به تنهایی بخوابد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 4 =