لوازم خانگی

کاملترین راهنمای خرید یک کولر آبی یا کولر گازی مناسب برای مناطق مختلف

کولر

در فصل گرما استفاده از کولر یکی از واجبات است. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که کولر آبی است یا کولر گازی؟

با دانستن مقایسه کولر های آبی گازی شما می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید پس در این مقاله با ما همراه باشید.

اقلیم


یکی از مهم ترین نکات در انتخاب کولر آبی یا گازی اقلیم است. توصیه می‌شود مکان هایی با آب و هوا گرم و خشک از از کولر آبی استفاده شود تا در هوا رطوبت ایجاد کند، و در مکان هایی با آب و هوا شرجی از کولر های گازی استفاده شود.

کولر در اقلیم مختلف

هزینه


از تفاوت های شاخص این کولرها تفاوت در هزینه های آنهاست.زیرا قیمت کولر گازی 4 ،5 برابر کولر های آبی است.همچنین کولر گازی مصرف بسیار بالایی دارد و این باعث ایجاد هزینه های سرسام آور می‌شود.

هزینه کولر گازی

مصرف انرژی

کولر آبی به آب زیادی نیاز دارد که با توجه به شرایط کشورو کمبود آب یک عیب بزرگ به حساب می ‌آید.همچنین استفاده از کولرهای گازی مصرف برق بسیار بالای دارد.البته توجه داشته باشید که با استفاده اصولی از این کولرها می‌توان مصرف انرژی را به طور قابل توجهی پایین تر آورد.

مصرف انرژی کولر آبی


نکات استفاده اصولی از کولر ها!

نکات اصولی استفاده از کولر گازی

کولر گازی:محل نصب مناسب، دقت در انتخاب ظرفیت با توجه به مساحت منزل، سرویس به موقع و پاکیزه نگه داشتن فیلترها به پایین تر آوردن مصرف کمک می کند.

نا گفته نماند که کولرهای گازی نسل جدید دارای قابلیت اینورتر هستند و می توانند مصرف برق راتا حد چشمگیری کاهش دهند.

کولر آبی:سرویس به موقع، تعویض پوشال ها، رسوب زدایی، گذاشتن سایه بان برای کولر و … به کارکرد صحیح کولر منجر شده و مصرف انرژی را کمتر می کند.

همچنین کانال کشی صحیح و عایق بندی دیوارها و پنجره ها نیز کمک موثری به صرفه جویی در مصرف می کند. توصیه می شود در خرید هر یک از این کولرها حتما دستگاه هایی خریداری شود، که رتبه A دارند.

مزایا و معایب کولر های آبی و گازی

کولر آبی

مزایای کولر آبی


مزایا:
مناسب برای آب وهوا گرم و خشک
مصرف کم انرژی
مقرون به صرفه بودن
دسترسی آسان به قطعات

معایب:
مصرف زیاد آب
ایجاد بوی نا مطلوب
خنک کنندگی یک محیط محدود
نداشتن سیستم تهویه
مناسب نبودن برای هوای شرجی

کولر گازی

معایب کولر گازی

مزایا:
بی صدا بودن
خنک کردن فضا در کمترین زمان
استفاده نکردن ازآب به عنوان خنک کننده
داشتن سیستم تهویه
قابلیت کنترل خنک کنندگی تمام بخش های خانه

معایب:
گران بودن
ضرر زدن محیط زیست
مصرف زیاد برق

نتیجه گیری


با دانستن تفاوت ها، مزایا و معایب کولرآبی و گازی راحت تر می‌توانید بهترین انتخاب را با توجه به شرایط خود داشته باشید. در ادامه این مقاله به شما می‌گوییم که در هنگام خرید کولر به چه نکاتی توجه کنید.

راهنمای خرید کولر

خرید کولرآبی

خرید کولر آبی

استفاده از کولر آبی در مناطق گرم و خشک بسیاررایج است. در هنگام خرید کولر باید به نکاتی توجه کنیم که بهترین انتخاب را داشته باشیم. تا با کمترین مصرف انرژی بیشترین بازدهی را داشته باشیم.

نکات مهم

-کف کولر که محل تجمع آب است مستعد خوردگی است. ضمن توجه به ضخامت آن، از مواردی که دارای پوشش اپوکسی هستند، استفاده کنید
-برای صرفه جویی در مصرف انرژی، کولری بخرید که رده مصرف انرژی-B به بالا باشد

-در هنگام خرید حتما به ضخامت دیواره و کف کولر توجه کنید. هرچه ضخیم تر بهتر، زیرا علاوه بر استحکام بیشتر در برابر پوسیدگی، لرزش و ارتعاش کولر کمتر خواهد شد.
-خرید کولر را در زمستان به علت قیمت پایین تر انجام دهید

توان کولر چند هزار مناسب است؟


معمولا کولر هایی با توان 5،7،12 هزار کاربرد بیشتری دارند.هرچه این اعداد بیشتر باشد توان مکش و سرمایش کولر بیشتر است.

نکته بسیار مهم انتخاب کولر آبی با ظرفیت مناسب برای فضا های مختلف است. زیرا اگر این ظرفیت برای فضا مناسب نباشد علاوه بر مصرف بالای انرژی هوای محیط را نیز خنک نمی‌کند.

البته این موضوع به موارد دیگری از جمله محل جغرافیایی، تعداد دریچه ها و تعداد اتاق ها، چندمین طبقه بودن، ضخامت دیوارها، نوع کانال کشی، آفتابگیر بودن یانبودن محیط، عایق بندی در و پنجره ها و … هم بستگی دارد.

به عنوان مثال یک کولر 3500 توان سرمایش یک منزل 150 متری آفتابگیر را نخواهد داشت..

انواع کولر آبی

کولر های آبی اشکال مختلفی دارند که عبارتند از:بالکنی، پشت بامی، پرتابل یا متحرک و مینی کولر آبی ثابت دارای ابعاد بزرگی است که در تراس، پشت بام و حیاط نصب شود.

کولر آبی متحرک قابلیت جابه جایی و پرتابل بودن را دارد. این نوع کولرهای آبی مخزنشان یا به صورت دستی پر می شود یا قابلیت اتصال مستقیم به شیلنگ و شیر آب را دارد.

مراقبت و نگهداری از کولر آبی

-برای افزایش کارایی و عمر کولر آبی باید در طول سال، نکاتی را رعایت کنید. بهتر است نصب دستگاه کولر آبی را بعد از خرید، به شرکت سازنده کولر بسپارید تا دستگاه شما اگر دارای ضمانت نامه است، گارانتی آن دچار مشکل نشود.

برای نصب کولر محیطی را انتخاب کنید که کاملا تراز باشد. تراز بودن کولر از آن جایی اهمیت دارد که مانع از جمع شدن آب در یک بخش می شود. زمانی که کولر تراز است، تمامی بخش های کولر به یک اندازه مرطوب است و بازدهی کولر، بالا میرود.


-به شیلنگ های انتقال آب که از پمپ بر روی پوشال ها آب می ریزد توجه کنید. این شیلنگ ها معمولا بعد از یک سال استفاده جرم می گیرد. پیش از راه اندازی دوباره کولر، این شیلنگ ها را جرم گیری کنید.


-اگر از کولرهای پوشالی استفاده می کنید، سالی یکبار این پوشال ها را تعویض کنید. پوشال ها زود پوسیده می شوند و گرد و غبار را در طول سال جذب می کنند.

حواستان باشد پیش از روشن کردن دستگاه، بدنه دستگاه و پوشال ها را با آب بشویید تا گرد و غبار محیط وارد فضای خانه نشود.
-هر ماه یاتاقان های کولر را روغن کاری کنید تا عمر کولر آبی بیشتر شود.


-تسمه کولر را از این بابت که دارای پارگی یا ترک خوردگی نباشد، بررسی کنید. شل بودن و سفت بودن آن، موجب عدم عملکرد مناسب دستگاه می شود.
-کولر باید حداقل 30 سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد. برای بهبود راندمان کولر آبی، از سایبان های مناسب استفاده کنید.

خرید کولر گازی

خرید کولر گازی

با گرم شدن هوا کولرهای گازی یکی از بهترین گزینه ها برای تهویه هوا محیط هستند زیرا به سرعت گرمای محیط را تغییر می‌دهد و فضا را خنک می‌کند. برای خرید کولر گازی مناسب فضا باید به نکاتی توجه کنیم در ادامه مقاله به این نکات اشاره می‌کنیم.

انواع کولر گازی

کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای:نیاز به برق کشی جداگانه ندارد با وصل کردن کابل برق شروع به کار می‌کند.مزیت اصلی این کولر قیمت پایین و خنک کنندگی بالا است. نقاط ضعف آن وزن زیاد و مصرف برق به‌شدت بالا در کنار ایجاد سروصدا است.

کولرهای دو تکه (اسپلیت):این نوع کولر ها نسبت به کولر های پنجره ای قیمت بالا تری دارند اما مصرف برق پایین تری دارند ولرهای اسپلیت از دو تکه‌ی داخلی و بیرونی تشکیل شده‌اند که برای اتصال این تکه‌ها به یکدیگر – که به هر کدام یک یونیت گفته می‌شود – باید از لوله‌های مسی انتقال حرارت استفاده شود.

نکاتی برای انتخاب کولر گازی مناسب

-نوع کمپرسور به کار رفته در کولر گازی

-کمپرسورهایی که در کولر گازی ها به کار می‌روند در سه نوع کمپرسور پیستونی، کمپرسور روتاری و کمپرسور اسکرول هستند.

-کمپرسور پیستونی


در این نوع کمپرسور، برای مکش و متراکم کردن گاز مبرد، از حرکت رفت و برگشت پیستون استفاده می‌شود.

کمپرسور روتاری


نام دیگر این کمپرسور، کمپرسور دوار می‌باشد به این دلیل که عمل مکش و کمپرس گاز مبرد با گردش 360 درجه تیغه‌های کمپرسور انجام می‌گردد.

کمپرسورهای روتاری نسبت به کمپرسورهای پیستونی مصرف انرژی برق پایین تری دارند و راندمان بالاتری را نسبت به کمپرسورهای پیستونی ارائه می‌دهند.

کمپرسور اسکرول


کمپرسورهای اسکرول به دلیل راندمان بالا و مصرف انرژی پایین غالبا در کولر گازی‌هایی با ظرفیت بالا کاربرد دارند، فشرده سازی و مکش در این کمپرسورها از طریق دو قطعه حلزونی که یکی ثابت و دیگری متحرک است، انجام می‌گیرد.

صدای تولید شده به وسیله این نوع کمپرسور کم است و طول عمر بالایی دارد. مزایای این کمپرسور موجب شده است تا کمپرسور اسکرول قیمت بالایی داشته باشد.

ظرفیت‌های کولر گازی


نکته مهم دیگری که در انتخاب کولر گازی حتما لازم است مورد توجه قرار گیرد، ظرفیت کولر گازی است، ظرفیت کولر گازی با واحد اندازه گیری BTU سنجیده می‌شود.

برای محاسبه ظرفیت مناسب، لازم است تا عوامل موثر در این زمینه در نظر گرفته شود.

عوامل موثر در انتخاب ظرفیت کولر گازی که تاثیر زیادی روی قیمت کولر گازی اینورتر دیواری دارد، هرچه ظرفیت کولر گازی بیشتر باشد قیمت و هزینه اسپلیت بالاتر خواهد رفت.

راهنمای خرید کولر گازی

میزان آفتابگیر بودن محیط
میزان آفتابگیر بودن محیط در انتخاب کولر اهمیت بسیار بالایی دارد، در صورتیکه محیط در بیشتر سال به شدت آفتاب گیر است، مازاد ظرفیت کولر گازی، 1000 BTU نیز باید در نظر گرفته شود

میزان گردش هوا
هر چقدر گردش هوا در محیطی سخت تر انجام گیرد به ظرفیت بیشتر کولر گازی نیاز داریم.یا اینکه چند یونیت در فاصله از هم نصب شوند.

ارتفاع سقف
هرچی ارتفاع سقف بیشتر شود به ظرفیت بیشتری نیاز داریم

شرایط آب و هوایی
شرایط آب و هوایی تاثیر زیادی بر کارکرد کولر گازی می‌گذارد و لازم است به حداکثر و حداقل دمای محیط در طول سال توجه داشت.

به عنوان مثال، در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، ظرفیت‌های مثل 9000 – 12000 – 18000 24000 – 30000 – 36000 و ظرفیت های بالاتر مناسب می‌باشد.

کولر گازی با گارانتی بخریم یا بدون گارانتی؟


مهم‌ترین نکته‌ این است که بیشتر کولرهای اسپلیت بدون گارانتی، فاقد لوله‌های مسی هستند و برای نصب کولر علاوه بر دستمزد نصاب، باید هزینه‌ی این لوله‌ها را هم پرداخت کنید.

گاهی اوقات هم کولرهای بدون گارانتی در حالتی به دست شما می‌رسند که گاز خنک‌کننده‌شان تخلیه شده ‌است و برای پرکردن گاز مخزن هم باید هزینه کنید.

کولر آبی آزمایش مدل AZ-7500

  • بازدهی خنکی ۷۵%
  • دارای کلید حفاظت از جان
  • موتور کم مصرف موتوژن
کولر آبی

کولر گازی 12000 T1 جنرال مدل economic

  • ظرفیت BTU : تک فاز
  • گرید انرژی : A+
  • ظرفیت سرمایش : ۱۲۰۰۰
  • ظرفیت گرمایش : ۱۲۰۰۰
  • ضمانت ۵ ساله تعویض بی قید و شرط کمپرسور
  • ضمانت یکساله سایر قطعات
گولر گازی
بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =