آرایشی و بهداشتی

استفاده از ضد آفتاب رنگی بهتره یا ضد آفتاب بی رنگ؟

ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ

یکی از دغدغه ها و سوالاتی که ذهن را به خود مشغول می نماید این بوده که استفاده از ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی رنگ؟ آیا استفاده از ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک میشود ؟

ما قرار هست توی این مقاله به این دو سوال اساسی پاسخ بدیم، با ما همراه باشید.

با توجه به گرم شدن هوا و باید بیشتر مراقب پوست خود باشید و مصرف کرم ضد آفتاب یکی از الزامات تابستان بوده و جلوگیری از ایجاد آفتاب سوختگی روی پوستتان یکی دیگر از نکات مهم اساسی در این ماه گرم است.

البته باید به خاطر داشته باشید استفاده از ضد آفتاب فقط مختص فصل تابستان و بیرون از منزل نیست و این مراقبت را باید همیشه حتی افرادی هم که در منزل نیز هستند.

باید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنند و این تصور که این کرم برای خارج از منزل است کاملا اشتباه بوده و عواملی چون چراغ‌های کم مصرف و مانیتور کامپیوترها همگی برای پوست صورت مخرب به حساب می‌آیند.

تأثیر نور خورشید بر پوست

نور خورشید سه نوع پرتو دارد: پرتوهای فرابنفش  A,B,C و (UVB UVA و UVC). اشعه‌ی فرابنفش A طول موج بلندی دارد (۴۰۰-۳۲۰ نانومتر) و در تمام طول سال می‌تابد.

این پرتوها ۹۵ درصد اشعه‌ی فرابنفشی را که به سطح زمین می‌رسد، تشکیل می‌دهند. اشعه‌ی فرابنفش A از شیشه و ابرها عبور می‌کند و در زمان‌های معینی از سال، ۵۰-۳۰ برابر قوی‌تر از فرابنفش B است.

هر دو اشعه‌ی فرابنفش B و A، اثرات زیان باری بر پوست دارند، مانند آفتاب سوختگی صورت، پیری زودرس پوست، لک‌های تیره و غیره. همچنین، این پرتوها خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند.

پس هیچوقت استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید انتخاب یک مناسب برای پوست تا حد قابل توجهی شما را از چین و چروک و پیری‌های زودرس دور نگه می‌دارد لذا قبل از خرید بهترین‌های آن را متناسب با پوستتان بررسی کنید.

 

تفاوت ضد آفتاب رنگی و ضد آفتاب بی رنگ

تفاوت ضد آفتاب رنگی و ضد آفتاب بی رنگ

1_ضد آفتاب چه بی‌رنگ و چه رنگی در صورت داشتن SPF (حداقل 30 تا 100) مناسب وظیفه محافظت از پوست در برابر اشعه‌های خورشید را بر عهده دارند و هر کدام از این دو نوع هیچ تفاوتی از لحاظ مقاومت در برابر آفتاب بر روی پوست ندارند.

2_پزشکان بارها اعلام کرده اند که تنها تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی‌رنگ وجود رنگدانه‌هایی است که در انواع کرم‌پودری آن وجود دارند و این رنگدانه‌ها هیچ اختلالی در مکانیزم محافظت در برابر نور خورشید ایجاد نمی‌کند.

کرم ضد آفتاب رنگی بهتر است یا ضد آفتاب بدون رنگ؟کرم ضد آفتاب رنگی بهتر است یا ضد آفتاب بدون رنگ؟

هیج تفاوتی در مقاومت ضدآفتاب  رنگی و بی رنگ در برابر آفتاب وجود ندارد اگر دوست دارید میتونید از کرم رنگی استفاده کنید .فقط باید توجه داشته باشید spf کرم از 30 بالا تر باشد

 

ایا ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک بر روی پوست میشود؟

شاید سوال خیلی از شما باشد که ایا استفاده از ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک روی صورتمون میشود ؟متخصصان پوستی این شایعه را رد کرده اند و علت ایجاد لک را نه برای ضد آفتاب رنگی بلکه ناشی از استفاده غلط از نوع رنگی میدانند

در ادامه مقاله طریقه استفاده درست از ضد آفتاب رنگی رابه شما میگیم.

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب:

اگر به روش صحیح استفاده نشود، هیچ دفاعی از پوست در برابر نفوذ خورشید نمی‌کند.

حتما نیم ساعت قبل از خروج از منزل این کرم بزنید تا بتواند در برابر اشعه های خورشید عملکرد مناسبی داشته باشد.

یکی از قوانین مهم استفاده از ضدآفتاب، مقدار مناسب آن است. شما باید حدود نصف قاشق چایخوری برای صورت و گردن استفاده کنید.

در کرم های رنگی یا کرم پودری به دلیل پوشانندگی که ایجاد می کند معمولا افراد اشتباها به مقدار کمتری استفاده می کنند که همین عامل اصلی ایجاد لک روی صورت است.

اگر نمی خواهید حجم زیادی از ضدآفتاب رنگی روی صورت تان بزنید می توانید زیر آن از کرم بی رنگ استفاده کنید سپس به مقدار دلخواه نوع رنگی فقط برای پوشش دهی لک ها استفاده کنید.

قانون مهم بعدی، تمدید ضد آفتاب به مدت هر دو ساعت یک بار است.

اگر پوست تان خشک است از کرم مخصوص پوست خشک و اگر پوست تان چرب است از کرم های فاقد چربی (oil free)که مخصوص پوست چرب هستند استفاده کنید.

پاک کردن ضد آفتاب رنگی از روی پوست

پاک کردن ضد آفتاب رنگی از روی پوست

برای پاک کردن  ابتدا کرم را با استفاده از میسلار واتر یا شیر پاک‌کن از روی صورت پاک کنید و بعد با یک شوینده مناسب صورت را بشویید. بعد از شستن صورت، حتماً از تونر نیز کمک بگیرید.

تونرها رنگدانه‌‌هایی که درون منافذ پوست به دام افتاده‌اند را آزاد می‌کند و به این ترتیب پوست به‌طور کامل تمیز می‌شود.

پس در نتیجه اینکه کرم رنگی یا بی رنگ را انتخاب کنید، به سلیقه، نیاز و نوع پوست شما بستگی دارد. مهم‌ترین نکته این است که پوستتان در برابر آفتاب بی‌دفاع نباشد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =