تکنولوژی

مقایسه مرورگر های کروم و فایرفاکس و بررسی قابلیت های آن ها

تفاوت فایرفاکس و کروم

کروم و فایرفاکس از پرطرفدارترین مرورگر ها در حال حاضر هستند که با هم تفاوت هایی در منو ، نوار آدرس و … دارند . در این مقاله به تاریخچه این دو مرورگر و تفاوت های آنها میپردازیم پس با ما همراه باشید.

 

 

آنچه د راین مقاله می خوانید

تاریخچه فایرفاکس

دیو هایت و بلیک راس به عنوان شاخه ای آزمایشی از پروژه موزیلا روی پروژه فایرفاکس کار کردند. آنها معتقد بودند که الزامات تجاری حمایت Netscape و ویژگی توسعه دهندگان، کاربرد مرورگر Mozilla را به خطر انداخته است. آنها برای مبارزه با آنچه که به عنوان نرم افزار Mozilla Suite می دیدند، یک مرورگر مستقل ایجاد کردند که قصد داشت با آن جایگزین Mozilla Suite شود. در 3 آوریل 2003، سازمان موزیلا اعلام کرد که قصد دارد تمرکز خود را از Mozilla Suite به فایرفاکس و Thunderbird تغییر دهد.

 

 

 

تاریخچه کروم

 

 

 یک مرورگر وب چند پلتفرمی است که توسط گوگل توسعه یافته است. اولین بار در سال 2008 برای مایکروسافت ویندوز منتشر شد که با اجزای نرم افزاری رایگان Apple WebKit و Mozilla Firefox ساخته شده بود.

 

 

بعداً به لینوکس، macOS ،iOS و Android منتقل شد، جایی که مرورگر پیش فرض است مرورگر همچنین جزء اصلی سیستم عامل کروم است، جایی که به عنوان بستری برای برنامه های وب عمل می کند. بیشتر کد منبع کروم از پروژه نرم افزاری رایگان و منبع باز گوگل  Chromium می آید، اما کروم به عنوان نرم افزار رایگان اختصاصی مجوز دارد. WebKit موتور اصلی ارائه بود، اما گوگل در نهایت آن را برای ایجاد موتور Blink عوض کرد؛ همه نسخه های کروم به جز iOS اکنون از Blink استفاده می کنند.

رابط کاربری فایرفاکس تفاوت فایرفاکس و کروم

در هر دو مرورگر، زبانه ها در بالای پنجره برنامه، بالای دکمه های پشت، جلو، تازه کردن و مهمتر از همه، نوار آدرس قرار دارند. زبانه ها را می توان از یک پنجره به پنجره دیگر کشاند و همچنان وضعیت خود را حفظ کردند.

 

 

نوار آدرس Omnibox

نوارآدرس که Omnibox نامیده می شود نه تنها در زیر برگه در Chrome قرار دارد ، بلکه دامنه اصلی وب سایت را نیز برجسته می کند. به عنوان مثال ، http://www.diffen.com/difference/Firefox_vs_Google_Chrome به صورت http://www.diffen.com/difference/Firefox_vs_Google_Chrome  با مشخص شدن نام دامنه با هایلایت نمایش داده می شود.

در حالی که فایرفاکس به کاربر اجازه می دهد یک صفحه خالی، یک صفحه اصلی یا مجموعه ای از آدرس های اینترنتی را در هنگام راه اندازی مرورگر باز کند، گوگل کروم روش دیگری را دنبال می کند که به رویکرد اپرا نزدیک تر است.

تفاوت در منو

منوهای فایرفاکس – فایل ، ویرایش ، مشاهده ، سابقه ، نشانک ها ، ابزارها و راهنما – در گوگل کروم وجود ندارد. در عوض ، در بالا سمت راست و زیر دکمه های تغییر اندازه پنجره برنامه ، ۲ نماد وجود دارد – نماد ۳ خطی برای سفارشی کردن تنظیمات و گزینه ها.

در حالی که زبانه های پیش فرض در فایرفاکس مستطیل شکل هستند ، زبانه ها در کروم مانند برگه های پوشه های کاغذی هستند ، فقط معکوس هستند.

برنامه های وب در کروم

در گوگل کروم ، برنامه های وب را می توان در پنجره ساده خود بدون کادر URL Omnibox و نوار ابزار مرورگر راه اندازی کرد. این کار مرورگر را محدود می کند تا  کاری را که کاربر سعی می کند انجام دهد قطع نکند و به برنامه های وب اجازه می دهد در کنار نرم افزار محلی اجرا شوند.

 

 

مدیریت خطاهای فایل (404) یافت نشد در فایرفاکس و کروم

پیغام 404

در حالی که فایرفاکس هنگام مواجه شدن با خطای 404 یک پیام ساده Not Found را نمایش می دهد ،

 

 

 کروم 

 

 

  • نشانگر گوگل کروم را نشان می دهد این را می توان یک تبلیغ برای مارک گوگل در نظر گرفت
  • پیشنهاداتی برای رفتن به صفحه اصلی وب سایت ارسال پیام خطا ۴۰۴ ارائه می دهد
  • سعی می کند نشانی اینترنتی را به عبارت جستجو تقسیم کند و به کاربر پیشنهاد می کند این عبارت را در گوگل جستجو کند حتی اگر کاربر موتور جستجوی دیگری را به عنوان پیش فرض انتخاب کرده باشد

نوار آدرس کادر URL در کروم در مقابل فایرفاکس

گوگل نوار آدرس کروم را Omnibox می نامد. همانطور که کاربر در نوار آدرس تایپ می کند، پیشنهاداتی برای جستجوها، صفحات بالایی که کاربر قبلاً بازدید کرده است و سایر صفحات محبوب ارائه می دهد. اگر کاربر در میانه راه در حال تایپ در نوار آدرس است، ویژگی تکمیل خودکار در کروم کاربر را فقط به نشانی اینترنتی می برد که قبلاً به صراحت توسط کاربر تایپ شده بود.

تفاوت در صفحه اصلی مرورگر

در حالی که فایرفاکس به کاربر اجازه می دهد یک صفحه خالی، یک صفحه اصلی یا مجموعه ای از آدرس های اینترنتی را در هنگام راه اندازی مرورگر باز کند، گوگل کروم روش دیگری را دنبال می کند که به رویکرد اپرا نزدیک تر است. کروم تصاویر کوچک ۹ صفحه پربازدید کاربر را نشان می دهد. علاوه بر این ، در سمت راست مرورگر یک کادر متنی برای جستجوی سابقه و لیستی از نشانک های اخیر وجود دارد.

حالت ناشناس در کروم

فایرفاکس بهتر است یاکروم

گوگل کروم دارای حالت ناشناس است که در آن فعالیت کاربر در تاریخ ثبت نمی شود. فایرفاکس نیز حالت مشابهی دارد ، در زیر ابزارها قرار دارد و شروع مرور خصوصی را انتخاب کنید.

ویژگی های امنیتی گوگل کروم در مقابل فایرفاکس

فایرفاکس و کروم هر دو دارای یک ابزار ضد بدافزار هستند که هنگام بازدید از وب سایتی که به نصب ویروس ها ، جاسوس افزارها و سایر کدهای مخرب مشهور است به کاربران هشدار می دهد.

 

 

این ابزار همچنین از سایتهای شناخته شده “فیشینگ” محافظت می کند. علاوه بر این، هر تب گوگل یک فرایند جداگانه است که از حافظه خود استفاده می کند.

 

 

این پروسه ها از نوشتن فایل روی هارد کاربر یا خواندن فایل های  اسناد یا دسکتاپ محروم هستند. این ویژگی امنیتی ، افزونه ها را پوشش نمی دهد.

 

 

از آنجایی که افزونه ها ممکن است به سطح بالاتری از دسترسی امنیتی برای اجرا نیاز داشته باشند ، با اجرای آنها در یک فرآیند جداگانه ، مقداری از حفاظت تضمین می شود.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + پانزده =