تکنولوژی

ارتباطات انسان در دوره های مختلف

ارتباطات

برقرار کردن ارتباط با دیگران دغدغه ای همیشگی برای انسان ها بوده و هست و شیوه های مختلفی مثل برقرار ارتباط با دود و چاپار و کبوتر نامه بر و… ابداع شده بود.

اما اولین اختراعی که باعث دگرگونی بسیار عظیمی در شیوه ی ارتباطات امروزی بود اختراع خطوط تلگراف بود که امکان برقراری ارتباط از راه دور را ممکن کرد و به مرور توسعه پیدا کرد و منجر به اختراعات بسیار شگفت انگیز دیگری شد.

اولین تلگراف

اولین دستگاه تلگراف توسط ساموئل مورس استاد هنر و نقاشی دانشگاه نیویورک در سال 1838 ساخته و به نمایش گذاشته شد و پنج سال بعد از تکمیل این اختراع را در 6 ژانویه 1843 به ثبت رسمی رساند.

مورس دریافت کمک مالی برای طرح خود به واشنگتن رفت و کمک هزینه ای که از کنگره آمریکا دریافت کرد به تکمیل دستگاه خود پرداخت و توانست اولین خط ارتباطی تلگراف را بین شهرهای بالتیمور و واشنگتن برقرار کند و اولین گام بزرگ در زمینه ارتباطات را بردارد.

اولین تلفن

در سال 1876 اولین تلفن اختراع شد و امکان برقراری ارتباطات صوتی را در دسترس عموم قرار داد. تقریبا همه ی ما الکساندر گراهام بل را به عنوان مخترع آن می شناسیم.

اما جالب است بدانید که همزمان فرد دیگری با نام الیشا گری هم دستگاه مشابهی را اختراع کرده بود گراهام بل تنها چند ساعت زودتر از او این اختراع به ثبت رسمی رساند. در سال 1880 از ترکیب فرستنده کربنی و تلفن گراهام بل تلفن های جدید و امروزی درست شدند.

در سال 1904 توسط کمپانی فرانسوی Bell تلفن توسعه پیدا کرد و این تلفن گیرنده و فرستنده را در یک گوشی و باهم عرضه کرد.

تولد اینترنت

سرانجام می رسیم به اینترنت که یکی دیگر از تحولات انقلابی عصر ارتباطات شناخته می شود.اینترنت برای اولین بار توسط مردی به نام رابرت تیلور که برای آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته وزارت دفاع آمریکا در شهر واشنگتن دی سی کار می کرد آغاز شد.

رابرت تیلور در دفتر کار خود سه رایانه داشت که هریک از آن ها به یکی از پروژه های ARPA در ماساچوست، لس آنجلس و منلوپارک وصل بود.

او که نمیتوانست توسط یک رایانه با هرسه پروژه ارتباط برقرار کند و اطلاعات را با دیگر رایانه ها درمیان بگذارد خسته شده بود. اولین شبکه رایانه ها که ARPANET نام داشت توسط او راه اندازی شد.

اولین ماموریت این شبکه در شب 29 اکتبر 1969 به نتیجه رسید و جی سی کلایندر از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس توانست پیام “IO” را برای بیل دووال در منلوپارک ارسال کند.

اولین تلفن همراه

اولین دستگاه تلفن همراه توسط دکتر مارتین کوپر با الهام گرفتن از یک سریال علمی تخیلی به نام “پیشتازان فضا” که در آن شخصیت های اصلی داستان با تلفن های بی سیم صحبت می کردند اختراع کرد.

دکتر کوپر برای اولین بار در تاریخ 3 آوریل 1973 توانست با تلفن همراه یک کیلوگرمی ساخته ی خود صحبت کند و امکان برقراری ارتباطات بی سیم را فراهم کرد.

همه چیز درباره شیائومی محبوبترین برند ۲۰۲۱

اولین تلفن هوشمند

اولین تلفن همراه هوشمند از تولیدات شرکت آی بی ام بود که در سال 1992 ساخته شد و در همان سال در نمایش تجاری صنعت کامپیوتر او معرفی شد.

یک مدل بهبود یافته ی این تلفن در سال 1994 توسط کمپانی بل سالت با نام سیمون پرسنال کامینیکتور برای مصرف عموم عرضه شد.

این تلفن علاوه بر امکان ایجاد و دریافت تماس تلفنی امکان ارسال و دریافت فکس و ایمیل هم بود و اپلیکیشن هایی مثل دفترچه آدرس، تقویم، زمانبندی ملاقات ها، ماشین حساب، ساعت جهانی و یک نوت پد در صفحه نمایشی خود بود.

اما اصطلاح اسمارت فو یا تلفن هوشمند بعدها و در سال 1995 برای نامیدن این نوع تلفن ها توسط مجله ها به کار رفت.

اولین پیام رسان

اولین پیام رسانی که به سرعت رشد کرد و توانست جایگاه ویژه ای بین تمامی مردم کسب کند پیام رسان یاهو مسنجر بود که شروع تغییر ارتباطات به شیوه ای نوین بود.

شرکت یاهو در ژانویه سال 1994 توسط جری یانگ، دیوید فیلو تاسیس شد و در زمینه های مختلفی از جمله پیام رسانی و موتور جستجوگر و… نوآوری های بسیاری داشت و راهگشا و الهام بخش نسل های بعدی خود بود.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + سه =