کودک

از بازی با گل تا سفالگری

از بازی با گل تا سفالگری

سفالگری و کار با گِل یکی از محبوب ترین حرفه‌هایی است که با داشتن کمی اطلاعات و مهارت می‌توانید از آن لذت برده و آثاری زیبا خلق کنید. خواندن این مقاله شما را با سفالگری آشنا کرده و از جوانبی همچون روانشناسی و تاثیر در احساسات کودک آن را مورد بررسی قرار داده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

تاریخچه سفالگری

استفاده از ظروف سفالی و آثار گِلی به جا مانده از نیاکان ما قدمت هزاران ساله دارد. از ساخت خانه‌ برای زندگی تا ساخت وسایل کوچک مانند بشقاب را با مواد قابل دسترس مانند گِل درست می‌کردند. گِل که درواقع ماده اصلی و اولیه در سفالگری به حساب می‌آید به راحتی در دسترس بوده و بدون نیاز به مهارت خاصی می‌توانستند آن را به کار بگیرند. استفاده از گِل برای تهیه لوح گلی به عنوان تابلو و یادبود, یا ساخت ظروف برای خوردن و آشامیدن از جمله دستسازه‌های اولیه بشر بوده است.

اهمیت ظروف سفالی

بهتر است برای غذا خوردن از ظروفی استفاده شود که مواد مغذی غذا را حفظ کند. ظروف سفالی که از طریق سفالگری ساخته شده‌اند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای استفاده روزانه هستند. کیفیت غذا و طعم و مزه آن درون ظروف سفالی به مراتب بهتر از ظروف سرامیک و کریستالی است.شستشو ظروف سفالی بسیار آسان بوده و با آب داغ و بدون استفاده از مواد شوینده از مواد غذایی پاک می‌شوند.

خاصیت خنک کنندگی ظروف سفالی

با توجه به نبود یخچال و دستگاه‌های خنک کننده در قدیم برای خنک نگه داشتن آب, آن را در کوزه‌های سفالی نگهداری می‌کردند زیرا ظروف سفالی باعث خنک نگه داشتن و گرفتن دما محیط به خود می‌شود. نوشیدن آب در ظروف سفالی باعث بهبود متابولیسم بدن می‌شود. خاک رسی که برای ساخت سفال استفاده می‌شود یونهای کلسیم را جذب می‌کند و یون‌های سدیم را جدا کرده و این امر باعث حذف سختی آب می شود و آب را گوارا می‌کند.

چرخ سفالگری

درست کردن اشیاء با دست، شکل و فرم دادن به گِل، بعدها با چرخی همراه شد که این کار را وارد مسیر جدیدی کرد. استفاده از چرخ سفالگری تا اکنون مورد توجه بوده و حرفه سفالگری در بین عموم طرفداران زیادی دارد. سفالگر پشت چرخ سفالگری می‌نشیند و با پدالی که چرخ دارد با ضربه کف پا، صفحه گرداننده که گِل روی آن قرار دارد را به حرکت در می‌آورد.

تاثیرات بازی با گِل در کودکان

رشد فکری و ذهنی کودکان با بازی گره خورده است و سفالگری یکی از سرگرمی‌هایی است که علاوه بر کمک به این رشد با لذت و آرامشی که به کودکان می‌دهد باعث خلق اشیاء می‌شود. به وجود آوردن اشیاء، خلق آثار سفالی و در ابتدا حس لذتبخش بازی و سرگرمی با گِل, موجب حس شادی بخشی در انسان می‌شود.

 از آنجایی که گِل ماده ای طبیعی, بدون مواد شیمیایی و غیر سمی است می‌تواند جای خمیرهای بازی شیمیایی را در بین اسباب بازی بچها بگیرد. بازی با گِل و ساخت وسایل سفالی در کودکان در ابتدا نیاز به مهارت خاصی ندارد و کودکان با سنین کم برای تخلیه انرژی خود می‌توانند سفالگری کنند. پرورش استعداد و کشف آن در سنین پایین شکل می‌گیرد، بنابراین باید توجه داشت کودک را در معرض حرفه‌های گوناگونی قرار داد که یکی از بهترین آن‌ها سفالگری است. بازی با گِل و ساخت اشیاء سفالی حرفه سرگرم کننده ای است که می‌تواند کودکان را ساعت‌ها سرگرم کند.

فواید سفالگری

تقویت مهارت استفاده همزمان از چند عضو در بدن، باعث شکل گیری بعد جدیدی در مغز می‌شود و سفالگری یکی از این مهارت‌ها به شمار می‌آید. علاوه بر این، سبب به کارگیری فکر، تخیل و ابتکار عمل شده و آرامش روحی و روانی را در انسان به دنبال دارد. استفاده همزمان دست و چشم همراه با تفکر و در صورت کار با چرخ سفالگری (استفاده از پدال پایی) موجب رشد عقلی می‌شود. سفالگری مانند نقاشی به کودک کمک کرده تا با تفکر و ایده‌های ذهنی، اثری را خلق کند. 

کودکان با نقاشی ای که می‌کشند، مجسمه ای که می‌سازند و یا کاردستی ای که درست می‌کنند, عواطف و احساسات درونی خود را به نمایش می‌گذارند. روانشناسان با قرار دادن خمیر و یا گِل در اختیار کودکان، با توجه به چیزی که می‌سازند متوجه مشکلات و عواطف آن‌ها می‌شوند. بازی با گِل باعث آرامش درونی در کودکان شده، استرس را از آنان دور کرده و سفالگری پیشنهاد خوبی برای کودکانی است که دچار بحران شده اند.

چرخ سفالگری کودکان

چرخ سفالگری یک اسباب بازی بسیار عالی برای شروع کار سفالگری برای کودکان علاقه‌مند است. کودکان در سنین پایین، از 4 ساله به بالا، بدون احتیاج به کمک والدین خود می‌توانند با چرخ سفالگری بازی کنند. ساخت این محصول با دقت زیادی همراه بوده و در ساخت آن از هیچگونه رنگ سمی و مواد شیمیایی استفاده نشده است. جنس این اسباب بازی از پلاستیک فشرده بوده و هیچ لبه تیز و یا خطرناکی برای کودکان ندارد. چرخ سفالگری وزنی معادل 1.57 کیلوگرم دارد. طول چرخ سفالگری 30 سانتی متر، عرض آن 22 سانتی متر و ارتفاع آن نیز 22 سانتی متر می باشد. باطری مورد نیاز این محصول 3 عدد با ولتاژ 1.5 می‌باشد. از ویژگی‌های خوب این محصول, دوگانه بودن عملکرد آن است که هم می‌تواند با استفاده از باتری و هم با آداپتور کار کند. رنگ بندی چرخ سفالی متنوع است و شما می‌توانید بنا به سلیقه شخصی‌ کودکتان آن را تهیه نمایید.

این محصول امکان تنظیم سرعت گردش چرخ را به دو حالت تند و کند دارد تا با توجه به شی که می‌سازید آن را تنظیم کنید. به همراه این محصول یک گِل سفالگری به مقدار 500 گرم داخل جعبه وجود دارد و علاوه بر آن، برای رنگ آمیزی کودکان بعد از اتمام محصولی که تولید کردند، 6 عدد رنگ قراره گرفته است.

خرید از پاساژ اینترنتی دیجی پادرا

باتوجه به مفید بودن این اسباب بازی و توضیحاتی در رابطه با روانشناسی و ارتباط مستقیم سفالگری با روحیات در کودکان این محصول وسیله ای مناسب برای کودک شما است. با تهیه چرخ سفالگری کودک برای فرزندان دلبندتان آن‌ها را با بازی‌های سرگرم کننده و مفید آشنا کنید.

این اسباب بازی همچنین کادو و هدیه مناسبی برای کودکانی است که به کارهای دستی و مجسمه سازی علاقه مند هستند. اسباب بازی چرخ سفالگری با قیمتی عالی و جنس مرغوب را می‌توانید از پاساژ اینترنتی دیجی پادرا تهیه کنید.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + پنج =